A kertről

A Manna erdőkert egy, a permakultúra elvei mentén megtervezett és működtetett családi léptékű, elsősorban évelő növényekre alapozott kicsi permakultúrás kert, amelyben a terület túlnyomó többségét kitartóan terelgetjük az erdőkertté válás irányába.

A Manna-erdőkertet kezdettől három fő cél mentén próbáljuk alakítgatni: Elsősorban szerettünk volna egy olyan, túlnyomó részben évelőkön alapuló kertet, amely megalapozza kis családunk részleges önellátását, így ellát minket elegendő zöldséggel, gyümölccsel, diófélével, gyógy- és fűszernövénnyekkel, esetleg némi tüzifával, miközben kellemes életterünkül is szolgál, és a természetnek is javára válik. Másodsorban a kert nagy részéből egy évelőkön alapuló erdőkertet kezdtünk el kialakítani, és, látva, hogy Magyarországon még viszonylag kevés a tapasztalat e témában, ökológus kutatóként kicsit kísérleti területként is tekintek a kertünkre, ahol kísérletezhetünk a megvalósítás módjaival, illetve idővel megoszthatjuk az ezzel kapcsolatos tapasztalatainkat. Harmadsorban arra is kezdettől számítottunk, hogy előbb-utóbb némi feleslegünk is termelődhet majd, amely elajándékozva, elcserélve illetve eladva egy kis gazdasági lábként szolgálhat majd családunknak, illetve a körülöttünk élőknek is hasznára válhat.

A Manna-erdőkert alapjául szolgáló, 3300 nm-es telket egy-két év tervezgetés után végül 2014-ben vettük meg a Vértes lábánál fekvő, fejér-megyei Szár falu belterületén. Eleinte az erdőkert kialakítását távkertészkedéssel kezdtük, majd 2016 óta, amikor elkészült a házunk, már itt is lakunk. A terület viszonylag hűvös, kissé fagyzugos mikroklímájú, talajunk enyhén meszes, agyagos, annak minden előnyével és hátrányával együtt – ezek az adottságok elég jól előre vetítik, hogy az évek során milyen körülményekkel való együttélésben tettünk szert számottevő tapasztalatra. Az azóta folyamatosan alakuló kert fontosabb elemei és rendszerei a következők: Nagyjából 2500 nm-nyi területet kitartóan terelgetünk az erdőkertté válás irányába – az építkezésnek, költözésnek és a kertünk adottságainak megfelelően az erdőkertté válás több fázisa is jelen van egyszerre a kertünkben. Ellenálló régi-, és újabb nemesítésű rezisztens gyümölcsfajtákkal, és számos kevéssé ismert újdonsággal egyaránt próbálkozunk, így mára már több mint 200 féle évelő hasznos növényt tartok számon az erdőkertünkben, amelyek nagyobb része már terem is. Kicsi, de hatékony veteményesünket évről évre fokozatosan bővítjük, így az 50 nm-nyi összterületen mára már a zöldségszükségletünk nagyobb része megterem. A tetőkről megfogott esővízzel tudunk igény szerint öntözni. Jól szigetelt, kis energiaigényű házunkban a fűtést hatékony fafűtéses rendszer biztosítja, áramellátásunkhoz napelemek, használati meleg vizünk előállításához napkollektorok járulnak hozzá, ezeket 2022 óta egy kültéri komposzt-budi egészíti ki.

A fent felsorolt elemeket a permakultúra elvei alapján igyekszünk minél hatékonyabb rendszerbe, a kertben keletkező anyagokat pedig körfolyamatokba szervezni. Mivel kertünk túlnyomó részben évelőkön alapul, ezért annak munkaigénye a megtermelt javak mennyiségéhez képest viszonylag kicsi, és ehhez a zónák tudatos kialakítása is nagyban hozzájárul. Nagy hangsúlyt fektetünk a kerttel kapott természeti értékek megőrzésére is. Bár megjelenésünkkel elvontunk némi területet a természettől (épületek, utak), ezt szerkezetileg diverz élőhelyek létrehozásával (tisztások, gally-kupacok, kő-rakások, holtfa, sövények, kis tó, stb.) reményeink szerint sikerül ellensúlyoznunk. Az általunk telepített haszonnövények mellett számos ide illő őshonos növényfajt is betelepítettünk, így az elmúlt években az őshonos növények fajszáma is számottevően nőtt a kertünkben. Kutatóként igyekszem a kertünk természeti állapotát monitorozni, feljegyzéseim alapján idáig az itt költő madarak, beporzó rovarok és virágok diverzitása is egyértelmű növekedést mutat. Az erdőkertünkről kezdetektől fogva blogot vezetek, az utóbbi években pedig kertlátogatásokat és egyre inkább képzéseket is szervezek, így megosztva az eddigi tapasztalatainkat. Kertünk a Magyar Permakultúra Egyesület térképén is megtalálható, Liget besorolású helyszín.

 

Rólunk

A Manna erdőkert négyfős kis családunk élettere is egyben. A kertet mi ketten – Zsuzsi és Balázs – álmodtuk meg, és alakítjuk folyamatosan. Mindketten hasonló szemléletmódban tevékenykedünk, de a gyakorlatban Balázs elsősorban a kertben szükséges mesterséges szerkezetek és építmények megtervezését és kivitelezését, illetve a nagyobb, nehezebb kerti munkákat végzi teljes odaadással, amíg Zsuzsi elsősorban a kert gondozásáért, a betakarításért és a termények felhasználásáért és tartósításáért felel.

Rólam

Bár a kertet közösen álmodtuk meg, a projekt szakmai vezetője talán inkább én, Mag Zsuzsi vagyok, ezért jöjjön itt egy rövid bemutatkozás:

Természetszerető családból, agrármérnök szülőktől származom, egy jól működő kicsi biokertben nőttem fel, ahol édesanyám kicsi korunktól megtermelte a családunk számára szükséges zöldség és gyümölcs nagy részét. Biológusként végeztem az ELTE Növényrendszertani, Ökológiai és Elméleti Biológiai tanszékén, ahol ökológiáról, természetvédelmi biológiáról és növényekről tanulhattam. Doktoranduszi éveim alatt is ökológiával, azon belül erdőökológiával foglalkoztam, PhD dolgozatomban a hazai erdei madárközösségek ökológiáját vizsgáltam. A permakultúrával 2012 körül ismerkedtem meg, ami új irányokat mutatott, és azóta is egye jobban és jobban szövi át az életünket. Az erdőkertészkedéssel 2013-ban találkoztam, és Martin Crawford “Creating a forest garden” című könyvének hatására döntöttünk úgy, hogy belevágunk egy ilyen kert kialakításába. Kisebb-nagyobb intenzitással kezdetektől részt veszek a Magyar Permakultúra Egyesület életében, jelenleg több munkacsoportjának is aktív tagja vagyok, időmhöz és erőmhöz mérten így igyekszem hozzájárulni a permakultúra hazai terjedéséhez. 2020-ban végeztem el a MAPER által szervezett Permakultúra Tervezési Képzést (PDC), azóta még inkább úgy érzem, hogy ez a szemléletmód egy igen fontos eszköz számos problémánk megoldására. Azóta oktatóként is részt veszek a MAPER által szervezett PDC képzéseken, illetve kevés szabadidőmben olykor szívesen segítek a hozzám fordulóknak terveik permakultúrás szemléletű megvalósításában.