Kis útmutató a blogon való tájékozódáshoz

Olvasási idő: < 1 perc Erdőkertünk alakulásáról, örömeinkről és kudarcainkról kezdetek óta blogot vezetek. 2014-től 2022-ig erre a permafórum blog-felületét használtam, majd 2022-ben, honlapunk elkészülésekor (jobb későn, mint soha…) átköltöztettük ide a blogot is. A régi bejegyzések, és az azok alatt kialakult párbeszédek továbbra is elérhetőek a permafórum felületén is, azonban 2023-tól az új bejegyzéseket csak a honlapon teszem közzé, nem terhelve többet a permaforum adminját – köszi Gergő az eddigieket!

Ha arra vagy kíváncsi, hogy mi is az az erdőkert, illetve elolvasnád, hogy milyen indíttatásból született meg ez a blog, olvasd el a legelső bejegyzést – azóta sok víz lefolyt a Dunán (és kis patakunkban is), de az eredeti célok azóta sem nagyon változtak. Úgy alakult, hogy kezdettől fogva minden évben írok egy évértékelő/összegző bejegyzést, ha szeretnél áttekintő képet kapni kertünk fejlődéséről, főbb tapasztalatainkról, ezeket a bejegyzéseket különgyűjtve itt is megtalálod. Ha szeretnél értesülni az új bejegyzésekről, feliratkozhatsz hírlevelünkre, ha pedig kérdésed, hozzászólnivalód van valamelyik témához, az egyes bejegyzésekhez a megfelelő facebook-poszt alatt írhatsz kommentet, vagy írhatsz közvetlenül nekem a kapcsolat menüpontban megadott email-címen.

Geoff Lawton erdőkert kurzusán jártam

Olvasási idő: 9 perc Geoff Lawton erdőkert kurzusán jártam megjelenés Úgy hozta az élet, hogy tavaly októberben vettem egy nagy levegőt, és beneveztem Geoff Lawton egyik képzésére, nevezetesen egy három napos erdőkert kurzusra – aminek helyszíne Magyarország, Terény, az Életfa Egyesület központja. Ilyen idők járnak ugyanis, mostanában a ma élő egyik leghíresebb permakultúra oktató, úgy tűnik, rendszeresen megjelenik kis …

Geoff Lawton erdőkert kurzusán jártam Read More »

Tíz éves a kertünk – így változtatta meg az életünket

Olvasási idő: 13 perc Tíz éves a kertünk – és így változtatta meg az életünket megjelenés Következzék a szokásos évértékelő bejegyzés – a 2023-as évünkről, ami immár a kerek tizedik! Úgy hozta az élet, hogy évek óta szinte mindig valamilyen téma mentén értékeltem az aktuális évet. Idén a szokásos színes-szagos mesélgetés mellett kicsit arról is próbálok írni, hogy hogyan …

Tíz éves a kertünk – így változtatta meg az életünket Read More »

Kilenc éves kert – Meddig sikerült jutnunk az önellátásban?

Olvasási idő: 13 perc Kilenc éves kert – Meddig sikerült jutnunk az önellátásban? Elérkezett a szokásos éves számvetés ideje. Az idei évértékelő bejegyzésben azt a kérdést igyekszem őszintén körüljárni, hogy kilenc év alatt (vénülünk!) mennyire és hogyan változtatta meg a kert az életünket; egészen pontosan ennyi idő alatt meddig sikerült eljutnunk családunk élelmiszer-önellátásában, mit kezdünk a kertből származó javakkal …

Kilenc éves kert – Meddig sikerült jutnunk az önellátásban? Read More »

Aszály és alkalmazkodás

Olvasási idő: 8 perc Nagyon-nagyon száraz és meleg nyár vége felé járunk. Perma-körökben már nagyjából mindenki látja, hogy milyen nagy a gáz, hogy mik a fő kiváltó okok, és mi mindent kellene másképp csinálni. Ami biztató, hogy már ezeken a körökön túl is kezdődik annak kapizsgálása, hogy valami nem igazán oké. Ez a bejegyzés viszont, becsszó, nem a panaszkodásról fog szólni. Egy-egy szélsőséges helyzet mindig lehetőség is egyben: az idei nyár száraz volt és meleg, de sajnos jó eséllyel fogunk látni még cifrábbat is életünk folyamán. A mostani nyár remek alkalom arra, hogy körülnézzünk a kertjeinkben, és meglássuk, mi történik: kik érzik jól magukat még ilyenkor is (vagy legalább maradnak életben), és kik nem. Ez a bejegyzés a másfél hónap aszály során szerzett tapasztalataimról fog szólni, és a gyakorlati alkalmazkodás részletkérdéseiről. A bejegyzésben szereplő összes fénykép a kertünkben készült, az elmúlt egy hónapban, elég bénácskák sajnos, de talán némi benyomást így is adnak. …

Nyolc éve matatunk

Olvasási idő: 11 perc Kissé megkésve bár, de íme, a 2021. évi beszámoló a Manna-erdőkert nyolcadik évéről – rengeteg minden történt, úgyhogy sok-sok kép, közöttük kevés szöveg, fogadjátok szeretettel!

Virágévkör a kertben

Olvasási idő: 8 perc Virágévkör a kertben Ugyan rengeteget mászkálunk és nézelődünk a kertben, van, amire az efféle irányítatlan megfigyelés nem igazán alkalmas. Az elmúlt egy-két évben támadt bennem egy olyan kíváncsiság, hogy vajon mennyire kiegyensúlyozott a kertünk virág-szempontból. Bár sokszor dolgozhattam együtt rovarokhoz értő kollégákkal, magam nem vagyok rovarász. Ennek ellénre számomra így is (és valószínűleg az ezt …

Virágévkör a kertben Read More »

Manna erdőkert hetedik éve

Olvasási idő: 11 perc Manna erdőkert hetedik éve Hetedik éve alakul a kertünk, következzék a lassan már szokásos beszámoló az elmúlt évünkről! 2020-ról elsőre talán mindenkinek remek koronavírusunk jut eszébe, nekem azonban még egy valami beugrik rögtön ezután: nagyon extrém év volt időjárás szempontból. Ahogy egyre jobban és jobban a kertünkben (és a kertünkből) élünk, ezt is egyre jobban …

Manna erdőkert hetedik éve Read More »

Mit kezdjünk az özönnövényekkel a kertben?

Olvasási idő: 9 perc Mit kezdjünk az özönnövényekkel a kertben? Újabb itthon kuksolós, szeretteinkért izgulós, nem könnyű tél közepén járunk. A változatosság kedvéért ismét a kertben ütjük el az időt, most pedig, hogy kezdünk beszorulni a hideg elől, van idő értékelni az elmúlt évet, tanulni és felkészülni a következőre. Olyan téma következik, ami Magyarországon eléggé kikerülhetetlen sajnos, a fejemben …

Mit kezdjünk az özönnövényekkel a kertben? Read More »

Vesztegzár az erdőkertben

Olvasási idő: 6 perc Vesztegzár az erdőkertben Nagyot fordult az elmúlt pár hónapban a világ. Izgulunk a szeretteinkért, hiányoznak a családtagjaink és a barátok. Nehéz a gyerekekkel vég nélkül. Nekünk azonban idáig (maradjon így!) sok jót is hozott ez az új nyavalya. Elsősorban rengeteg plusz szabadidőt. Balázs már hatodik hete itthonról dolgozik, így nem kell ingáznia, emellett a naptárunk …

Vesztegzár az erdőkertben Read More »

Hatodik évi összefoglaló

Olvasási idő: 7 perc Hatodik évi összefoglaló Szokásomhoz híven következzék egy kis összefoglaló a tavalyi, vagyis 2019-es évünkről. Hat éve alakul a kertünk, már lassan kimondani is sok! 🙂 A tavalyi legnagyobb történés a kertünkben még mindig némileg kettős érzéseket vált ki bennem: hosszas megfontolás után végül leburkoltunk némi területet a kert elülső harmadában. Amíg a mennyit és mivel …

Hatodik évi összefoglaló Read More »

Tényleg muszáj folyton füvet nyírni? – Gyepkezelés másképpen

Olvasási idő: 8 perc Tényleg muszáj folyton füvet nyírni? – Gyepkezelés másképpen Régóta tervezett bejegyzés következik, egy olyan témában, ami mindenkit érint, akinek kertje van. Az ezzel kapcsolatos döntések sok munkát, energiát és környezeti terhelést spórolhatnak meg, vagy generálhatnak és alapvető kihatással vannak egy kert ökológiai állapotára is. Nevezetesen: Hogyan kezeljük a fásszárú növények közötti füves területeket minél kevesebb …

Tényleg muszáj folyton füvet nyírni? – Gyepkezelés másképpen Read More »

És az ötödik évünk: Manna erdőkert születik

Olvasási idő: 7 perc És az ötödik évünk: Manna erdőkert születik És már itt is vagyok! Az elmúlt évben, ahogy azt észrevehettétek, gyakorlatilag nem született blogbejegyzés. Ennek eléggé prózai, és (így utólag legalábbis) egészen örömteli oka van: a tavalyi évben a Luca-babánk mellett szellemi munkára fordítható időm nagyjából teljes egészét kitöltötte a doktori dolgozatom megírása. Azonban jelentem, ezen is …

És az ötödik évünk: Manna erdőkert születik Read More »

Negyedik évünkben négyen lettünk

Olvasási idő: 7 perc Negyedik évünkben négyen lettünk Eltelt a negyedik év is, amióta erdőkertészkedésre adtuk a fejünket, következzen hát a már-már szokásos éves összefoglaló arról, hogy mi történt velünk 2017-ben. Ez a blog az erdőkertünkről szól, de ezt is számos ponton befolyásolta idei évünk címben jelzett legnagyobb történése, így hát ezzel kezdem én is: július 10.-én boldogságban-egészségben megszületett …

Negyedik évünkben négyen lettünk Read More »

Apró kis tanulságok összevissza

Olvasási idő: 6 perc Apró kis tanulságok összevissza Újabb év – immár a negyedik – a kertünkben. Ahogy egyre több mindent csinálunk, úgy követünk el egyre több kisebb-nagyobb (szerencsére zömmel inkább kisebb) baklövést a kertünkben, hogy aztán ezek által mindig kicsit okosabbak legyünk. A kertünk összességében (szerintünk legalábbis 😀 ) nagyon szépen alakul, és eléggé azon az úton halad, …

Apró kis tanulságok összevissza Read More »

Mi végre ez a sok fura növény a kertünkben?

Olvasási idő: 10 perc Mi végre ez a sok fura növény a kertünkben? Az idei már a harmadik szezonunk, amikor növényeket ültetünk, és egyben az első olyan, amikor a vegetációs periódus nagy részében már itt is laktunk. Ezzel persze jóval könnyebb lett az életünk, úgyhogy idén minden eddiginél több növényt sikerült elültetnünk. Most, hogy a fagy végül bezavart minket, …

Mi végre ez a sok fura növény a kertünkben? Read More »

Megérkeztünk!

Olvasási idő: 4 perc Megérkeztünk! Még mindig alig merjük elhinni, de két év távkertészkedés után a harmadik évünkben végre elkészült a házunk, és már vagy két teljes hónapja itt lakunk az erdőkertünk közepén! Ezzel új korszak kezdődött az életünkben, és a kertében is. Véget ért az állandó ide-oda ingázás, a rengeteg csomagolás és logisztika. Azt már most érezni lehet, …

Megérkeztünk! Read More »

Kis összegzés a második évünkről – első termésmorzsák

Olvasási idő: 5 perc Kis összegzés a második évünkről – első termésmorzsák Ugyan már javában benne vagyunk az újévben, de én csak azért is írok egy rövid évösszegzést. Annyi minden történt velünk tavaly, jól esik egy kicsit örülni neki, hogy milyen szépen alakul a kis életünk. Számomra a tavalyi év meglepő élménye volt, hogy a kertünk – az idáig …

Kis összegzés a második évünkről – első termésmorzsák Read More »

Alakul a mulcsdiverzitás

Olvasási idő: 8 perc Alakul a mulcsdiverzitás Az idei már a második erdőkertészkedős évünk. Ez alatt a két szezon alatt a legrendszeresebb, mondhatni egyetlen igazán rendszeres munkánk a kertben a mulcsozás volt. Pontosabban Balázs kaszált (mihez is kezdenék nélküle…) én pedig mulcsoztam. Ez a két tevékenység tette ki a kert rendben tartására szánt munkának vagy 80 %-át, úgyhogy ez …

Alakul a mulcsdiverzitás Read More »

Szárazság nem fogott ki rajtunk

Olvasási idő: 4 perc Szárazság nem fogott ki rajtunk Kis beszámoló és néhány tanulság az idei nyarunkról. Volt két hónap szárazság minimális csapadékkal és ezalatt vagy négy elég durva hőhullám (35-39 fokos maximumokkal és 1-2 hét közötti hosszal), ezekre még emlékszünk. Dübörög az éghajlatváltozás, sajnos jobb, ha szokjuk. Nekünk viszont idén rengeteg időnket és energiánkat emésztette fel az építkezés …

Szárazság nem fogott ki rajtunk Read More »

Téli kalamajkák és a stratégiák sokfélesége

Olvasási idő: 6 perc Most pedig jöjjön az idei első bejegyzés: némi beszámoló az első telünkről. Tavaly ültettünk csomó mindent (lásd itt és itt), és bizony kicsit azért izgultam, hogy mi marad meg belőlük. Oké, a tavaszi ültetésű bokrok mind szépen megeredtek, de azért ezek elég életrevaló növények voltak. Elöljáróban: bár voltak veszteségeink, a növények nagy része túlélte a telet, mi pedig okosabbak lettünk jópár tanulsággal. Jönnek is mindjárt sorban.

Számvetés az első évünkkel – munka

Olvasási idő: 6 perc Lassan teljes egy éve a mienk ez a kis darab föld. Az elmúlt hetekben-napokban sokat beszélgettünk-gondolkodtunk az idei évünkről, ennek van itt az ideje, no. Arról, hogy mit is okozott a kert az életünkben, hogy olyan irányba tartunk-e, ami kedvünkre való. Különösen sokat beszélgettünk az erdőkert-projekt egy vetületéről: arról, hogy az előzetes elképzeléseinkhez képest, illetve abszolút-értékben mennyi munkával járt az erdőkert-telepítés és a kert rendben tartása…

Éljen a bozót

Olvasási idő: 5 perc Lassan közeledünk az első év végéhez. Kezdünk összeismerkedni a kertünkkel, és ezzel együtt egyre inkább otthon érezni magunkat benne. Az elmúlt időszak alatt ilyen-olyan formációkban elég sok családtag, barát és mindenféle rendű-rangú ismerős megfordult a telken. Vérmérséklettől függően az emberek nagyon különbözőképpen viszonyulnak a kicsit rendetlen, kicsit szokatlanul nagy, de már most …

Holtfa itt és holtfa ott

Olvasási idő: 3 perc Ahogy egyre több gyakorlati kérdésben kell döntést hoznunk a kertünkben, azt vesszük észre, hogy mindent másképp kell csinálni, mint a konvencionális kertészetben, az eredmény pedig szívdobogtatóan izgalmas! Ma az egyik legfeltűnőbb ilyen különbségről szeretnék írni: a holtfáról. Alapból nem nagyon szeretünk elhalt növényi anyagot látni a kertjeinkben, talán mert az …

És az első bejegyzés: Bokrok amúgy permásan

Olvasási idő: 3 perc A telek valamikor a tél végefele került a birtokunkba, és valahogy azt gondoltuk, jó ideig még nem sok minden fog változni az életünkben. Örülünk, és néha nézzük, ahogy alszanak a fáink, hiszen tél van. Ehhez képest egy hét múlva azon kaptuk magunkat, hogy kartonpapírt kunyerálunk a környező boltokban, …

Erdőkert blog indul

Olvasási idő: 2 perc Most kezdődik életünk valószínűleg egyik legnagyobb kalandja: nekikezdünk egy erdőkertnek, és reméljük, ez az ötletünk mostantól végigkíséri majd az életünket. Már egy ideje motoszkál a fejemben, hogy erről érdemes lenne blogot írni. Ez jelentene némi plusz motivációt arra, hogy rendesen dokumentáljam az eseményeket, segítene rendezni a gondolataimat, és a tévedéseink és sikereink …